Sitenin yaşı ya da ne zaman açıldığı Google Haberler’e eklenmek için bir kriter mi? Yeni açılan bir site news onayı alabilir mi? Yeni site açan ve news başvurusu yapmak isteyen kişilerin kafasını kurcalayan sorulardan biridir. Açtığınız sitenin yeni olup olmamasından ziyade sitenin içerik anlamında doygunluk noktasına gelip gelmediği daha önemli bir değerdir. Siz, ziyaretçilerinize içerik anlamında yeteri kadar haber sunamıyorsanız sitenin yaşı 10 olsa da onay gelmeyecektir.

News başvurusu yaptığınız zaman sitenin içerik olarak bir altyapısı olması gereklidir. Site içerik olarak zayıf ve boş bir durumdaysa o siteyle onay almanız mucize olur. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda daha esnek olan Google, şimdi ise daha titiz davranıyor diyebilirim. Siz eğer sitenize yeterli içerik dolgunluğunu sağlayabiliyorsanız siteyi açtıktan 15 gün sonra da başvuru yapıp onay alabilirsiniz. Yani sitenin ne zaman açıldığının hiç bir önemi olmadığını söyleyebilirim. Burada hassas konu sitede yer alan içerikler, doygunluk ve güncelliktir. Çok sayıda kıstasın yer aldığı başvuru sürecinde sitenin yaşı önemsenecek bir değer değildir.

Bu yazıyı yazmamın sebebi bir çok kişinin yeni açtığı siteyle onay alamayacağını düşünmesidir. Halbuki öyle bir durum söz konusu değil.