Google Haberler’de yer almaya karar verdiyseniz sitenizin news kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Başvuru öncesinde ise bir çok kişi sitesini uyumlu hale getirmeye çalışıyor veya uyumlu hale nasıl getirebileceğini araştırıyor. Bu aşamada çok sayıda kişinin yanlış bilgilendirildiği ya da yetersiz bilgilendirildiği görülüyor. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla bilgi kirliliğinin olması. Şimdiye kadar google haberler hakkında tüm bildiklerinizi unutun ve yazıya odaklanın.

SABİT SAYFALAR
Uyum içerisine girmek bir çok kişi tarafından sadece künye ve benzeri bir kaç sayfa oluşturmak olarak görülebilmektedir. Günümüzde künye sayfası mutlak olması gereken bir detay olsa da kesinlikle onay aşamasında ciddi bir etken değildir. Bu yüzden gerekli bilgilerin mutlak girilmesi dışında üzerinde çok fazla düşüneceğiniz bir konu olmasına gerek yoktur. Hiç bir risk alınmaması adına tüm sayfaların eksiksiz ve özenle hazırlanmış olmasını sağlayın.

İlk olarak siteniz için künye, gizlilik politikası, iletişim ve hakkımızda sayfaları oluşturun. Gizlilik politikası sayfasına siteniz için hazırlayacağınız gizlilik ilkelerine dair metni ekleyin. Hakkımızda sayfasına ise sitenizin var olma sebebi, amacınız, misyon, vizyon gibi bilgiler ekleyebilirsiniz. İletişim sayfasında iletişim formuna yer verebilirsiniz fakat tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yüzden iletişim sayfasına irtibat bilgilerini de mutlaka ekleyin. Künye alanında ise siteye katkı sağlayan herkes hakkında bir satır ayırın. Örneğin sitenin sahipliği bulunan kişiyi en iste imtiyaz sahibi olarak yazmaya başlayabilirsiniz. Editör isimleri, servis sağlayıcı, yönetim kadrosu, varsa hukuk danışmanı, reklam anlaşmaları için yazışma adresi, sizinle irtibat kurulabilmesi için telefon numarası, adres bilgileri, mail adresi. Tüm bu bilgilere açık şekilde yer verin.

ÖZGÜN OLUN

Ana kriterlerimizin başında geliyor desek yanlış olmayacaktır. Google’ın onay vermediği siteler çoğunlukla özgün olmamasından kaynaklıdır. Günümüzde reddedilen siteler için bir istatistik yapacak olsak %50’sinden fazlası için belirtilen uyarının özgünlükle ilgili probleme dayandığı ortaya çıkacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak hem kolay hem zor diyebiliriz. İşin çeşitli püf noktaları var fakat ona farklı bir konuda değinmek daha doğru olacaktır. Sitenizin özgün olması önemli bir şarttır. Sitenizin özgünlüğü ile ilgili şüpheleriniz varsa başvuru yapmadan önce özgün hale getirmeniz daha doğru olur. Ayrıca kendi farkınızı ortaya koyarak kendi haberlerinizi de oluşturabilirsiniz. Bu oldukça keyifli olabilmektedir.

HABERCİ OLUN
Sitenizde makale değil haber yayımlayın. Bir çok site makale yayımlayarak news onayı alabileceğini düşünmekte fakat ana düşünceden kopmaktadır. Google Haberler, isminden de anlaşılıyor olduğu gibi haberler sunar. Eğer siz sitenizde haber sunmak yerine makaleler yayımlamaya yönelirseniz ana düşünceden sapmış olursunuz. Makaleler sizin hit almanız için fayda sağlıyor olabilir fakat onay almanızın önüne de taş koymaktadır. Buradan şu çıkarımı da sağlayabilirsiniz. News onayı almak için başladığınız süreç içerisinde hit almaya çalışmak sizi yanlışa sürükleyebilir.

ULAŞILABİLİR OLUN
Ulaşılabilirlik de en az özgün olmak kadar önemlidir. İletişim aynı zamanda güven belirtecidir. İletişim sayfasına telefon numarası ve e-posta adresi yazmak ulaşılabilirliğin kanıtı değil. Yeterli de olmamaktadır. Siteye katkı sağlayan kişilerin iletişim bilgileri bir o kadar önemsenmektedir. Google, ziyaretçilerin okudukları içeriklerin sahiplerine yani editörlere ulaşım konusunda da fazlasıyla hassas. Bu yüzden editörlere ait iletişim bilgilerine de sitede yer vermeniz gerekmektedir.

GÖRSELLERE ÖNEM VERİN
Sitenin görsel anlamda tatmin edici olduğundan emin olun. Bir çok site görsellere yeteri kadar önem vermemektedir. Fakat görseller site için önemli bir değerdir. Hiç bir site görsel anlamda yetersiz diye reddedilme mesajı almaz fakat incelenmeden direkt olarak herhangi bir sebep belirtilerek reddedilebilir. Yani görsel anlamdaki yetersizlik, sitenizin hiç bir şekilde incelenmeden reddedilmesine davetiye çıkarabilir.

Bu konuya biraz daha açıklık getirmek gerekirse; kamu sektörüne yönelik bir haber sitesi olduğunu varsayalım. Her haberde öne çıkarılan görsele eklenmiş olan resim sadece kurum logosundan ibaret. Ve sık şekilde aynı logo kullanılmış. Ara ara o görsellerin üzerine bir de hit almaya yönelik çeşitli yazılar yazılmış. Bu durum sizin için pek kabul edilebilir sayılmayacaktır.

TEKNİK UYARILAR
Mutlaka bir site haritanız olmalıdır. İçeriklerin arama motorunda indexlenmesi yazılım tarafından engellenmemeli, bot erişimi sağlanabiliyor olması gerekir.

Sormak istediğiniz, aradığınız soruya yanıt bulamadığınız düşünceler var ise konu altına yorum bırakabilirsiniz. Sormuş olduğunuz sorular kısa süre içerisinde yanıtlanacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba başvuru yapacağım site şuan aktüel ürün broşürlerini paylaşmaktayım. Varolan içerikleri bir kategoriye toplayıp içeriklerin girilmesine devam edebilirmiyim. Site görünümünde aktüel broşür konularını gizlesem bir yandan da haberleri görünür olarak girsem RİSK almış olırmuyum

    • Mehmet bey, broşür kataloğu paylaşımı yaparak news onayı almanız pek mümkün değil. News onayı alabilmek için haber niteliği taşıyan içeriklerin yer alması gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK