Google News başvurusunda tüm kategoriler mi incelenir? Yoksa sadece başvurduğumuz kategoriler mi incelenir? Google News başvurusu yaparken aklımıza bir takım konular takılabilir. Sizden gelen ve sık sorulan sorulardan biri de başvuru yapılan sitelerin inceleme aşamasına dair incelenen kategorilerle ilgili bir konu. Bilindiği üzere site için Google News başvurusu yapılırken sizden bazı kategorileri eklemeniz istenmekte. Bu aşama akıllara yeni bir kaç soru düşmesine sebep oluyor.

1- Sadece Başvuru Yapılan Kategoriler mi İnceleniyor?
Başvuru sırasında eklenen kategoriler mi yoksa tüm kategoriler mi inceleniyor? Bu soruyu uzun süredir çok kez yönelttiniz. Google, siteyi bir bütün olarak inceler. Başvuruda tüm boşluklara kategori ismi yazsanız da hiç bir kategori ismi bildirmeseniz de manual inceleme aşamasında sitenizin tüm kategorileri incelenmektedir.

2- Tüm Kategorileri Güncel Tutmak mı Gerekir?
İlk sorunun yanıtını aldıktan sonra aklınıza ikinci bir soru düşecektir. Tabiki de güncellik. Bir çok kişinin düştüğü hatalardandır. Sadece bir kaç kategoriyi Google News’e ekleme düşüncesiyle yola çıkan bir çok proje sırf bu sebeple elenmektedir. Bu yüzden sitenin bütün olarak incelendiğini unutmadan, tüm kategorilerin güncel olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

3- Başvuru Formunda Eklemediğim Kategori de İndex Alır mı?
Daha önce çok kez söylediğim konulardan biri de formdaki bazı alanların formaliteden ibaret olması. Site kategorilerini bildirme aşaması bunlardan biri. Formu doldururken yazmış olduğunuz kategoriler çok şey ifade etmemekte. Çünkü o alana kategorileri yazmamanız durumunda da kategoriler incelenir. Sitenin Google News’e Dahil edilmesi halinde ise o alana yazmadığınız kategoriler de Google News’e dahil edilir ve Google News’de o kategorideki tüm haberler de yer alır.

BİR CEVAP BIRAK