Bir çok wordpress kullanıcısı hayatında en az bir kez de olsa Read more sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Gerek ilk kez wordpress kullananlar gerek wordpress konusunda uzmanlaşmış kişiler Read more yazısını değiştirme, Türkçeleştirme veya kaldırma sorunu ile karşılaşabilirler. Bunun ana sebebi Read More yazısının farklı dosyalar içerisinde yer almasıdır. Ve tabi bazen bu yazıyı dosyalarda göremeyebilirsiniz. İşte sorun da tam olarak burada başlıyor. Bu yazımız, internet üzerinde okuduğunuz diğer Read More makalelerinden farklı olup, sorununuzun kesin çözümünü size sunacaktır. Yöntemlerden en az birisi kesin olarak işinize yarayacaktır.

Read More Yazısı Değiştirme

1. YÖNTEM
Hangi Dosyada Olduğunu Tespit Et!
İlk yöntem, Read More yazısının hangi dosya içerisinde olduğunu bulun. Bunun için kesinlikle tema dosyaları içerisinde tek tek dolaşmayın. Agent Ransack isimli programı bilgisayarınıza indirin. Ardından tema dosyasına sağ tıklayın ve Agent Ransack seçeneğine basın. Ardından Agent Ransack programı açılacaktır. Arama alanına “Read more” yazın ve start butonuna basın. Ardından Read More yazısı geçen tüm dosyalar listelenecektir. Program üzerinden hangi dosyaların sizin aradığınız “Read More” ile eşleştiğini inceleyin. Daha sonra sunucuya bağlanarak ilgili dosyada düzenleme sağlayın. Bu yöntem %90 olarak çözüm sağlamaktadır.

2. YÖNTEM
Eğer ilk yöntem işinize yaramadıysa geriye tek bir çözüm yolu kalmaktadır. Muhtemelen Visual Composer kullanıyorsunuz 🙂 Read More sorununu yıllardır 1. Yöntem’e göre çözmekteydim. Ta ki Visual Composer kullandığım bir temada Read More sorunu yaşayana kadar. Eğer siz de kullandığınız temada Visual Composer eklentisi kullanıyorsanız ve Read More yazısını kaldıramıyor veya değiştiremiyorsanız aşağıdaki sıralamayı takip edin.

1. Adım
Read More yazısını düzenlemek istediğiniz sayfa için “Düzenleme” alanına girin.


2. Adım
Read More butonu ve yazısı hangi sayfa bileşeninde ekli ise onu düzenleyin. Genellikle “Post Grid” bileşeninde bu yazı görünür. Bu yüzden Post Grid bileşeni için düzenleme alanına geliyoruz.


3. Adım
Açılan ekranda “Item Design” sekmesine gelin. Görselde işaretli olan “Modify Selected” bağlantısına tıklayın.


4. Adım
Açılan sayfada aşağı doğru indiğinizde Read More yazılı butonu göreceksiniz. İsterseniz X işaretine basarak tamamen kaldırabilir veya düzenleme işaretine basarak Read More yazısını Türkçeleştirebilirsiniz. Değişiklik sonrasında kaydedin.


5. Adım
Ardından bu değişikliği yaptığınız sayfada isim verin ve yayımla butonuna basın. Örnek: “Read More No”


6. Adım
İstediğimizi gerçekleştirmeye son bir adım kaldı. 3. Adımdaki Post Grid düzenleme alanına yeniden geliyoruz. “Item Design” kısmından yeni isimlendirdiğimiz sayfa olan Read More No / No Read More satırını seçip kaydediyoruz.

Artık sitenizde Read More yazısı görünmeyecektir. Eğer bu yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı unutmayın.

1 YORUM

  1. Sayenizde problemi çözdüm teşekkür ederim. Web üzerinde en az 7-8 site dolaştım hiçbiri çözüm olmamıştı.

BİR CEVAP BIRAK