Sık yöneltilen sorulardan biri de Google News’e dahil olmak için sitede kaç içerik olmalı sorusu. Bugün, çalıştığım bir kişi tarafından tekrar bu sorunun yöneltilmesi üzerine siteye de yazma gereği hissettim. Yeni bir site oluşturup News’e dahil olmak isteyen kişilerin genellikle aklını kurcalayan bir sorudur. Çünkü bir an önce sitenin News’e dahil olması istenir ve ona göre plan yapılır. Fakat daha işin başında kaç içerik olsa bana yeter diye düşünüyorsanız 1-0 geride başlıyorsunuz demektir.

KAÇ İÇERİK OLMALI?
Google, News’e dahil ettiği siteler için kesinlikle bir içerik sayısı belirlememektedir. Hiç bir zaman da olmayacaktır. Google’ın istediği içerik anlamında yeterli doygunluğun sağlanıp sağlanmamasıdır. Eğer siteniz içerik anlamında doygunluk noktasına ulaşmışsa başvuru yapabilirsiniz. Peki nedir bu doygunluk noktası?

Her site için kesinlikle doygunluk noktası eşit olmamakta. Sebebi ise tek bir alana yönelmiş bir site ile 10 farklı kategori ile oluşturulmuş bir sitenin doygunluk noktası aynı miktarda içerik ile sağlanamaz. Tek bir alana yönelmiş bir site daha az içerikle doygunluk noktasına ulaşabilirken, çok fazla kategori barındıran bir sitede doygunluk çok daha fazla içerikle sağlanır. Aslında bu paragraf, yeni site açıp News kaydı almak isteyenler için ufak bir tüyo içeriyor.

Doygunluk noktasını biraz daha açmak gerekirse, Google, sitenizi incelediğinde içeriği az ya da hiç olmayan boş kategoriler görmek istemez. Her kategori mutlak suretle dolu olmalı ve görülmelidir. Başvuru öncesinde tüm kategorileri kontrol ederek doluluğun yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde Google tarafından gelecek yanıtta içerik toplama ile ilgili endişelerimiz var şeklinde bir olumsuz yanıt ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır.

Sonuç olarak sayıya fazla takılmamanız gerekir. Odak noktanız her zaman sitenizin içerik anlamında ne derece dolu ve doygun olduğu olmalıdır. Bakış açınızı bu şekilde sürdürmeniz halinde yeterli düzeye geldiğinde bunu kolayca hissedebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK