Son 3 Yıldır Google News sektöründe ciddi bir problem meydana gelmiş durumda. Google News onaylı olmasına rağmen bazı siteler “En Çok Okunan Haberler” sekmesine haber düşürememekte. Yani haber girişi yapılmasına rağmen en çok okunan haberlerde haberin çıkmaması gibi bir problem söz konusu. Aslında bu durum site sahipleri için problem olarak görülse de Google’ın geliştirmiş olduğu bir filtredir. Fakat bu filtre sanıldığı gibi ceza işlemi yani ceza filtresi değildir. Tanımlanmış olan bazı kriterler, bazı sitelerin Google News’e dahil olmuş olmasına rağmen En Çok Okunan Haberler sekmesinde çıkmamasına sebep oluyor.

Öncelikle Google News’e dahil edilmiş sitelerin sahipleri bilmelidir ki Google, News kayıtlı sitelerin haberlerini “Haberler” sekmesinde ve news.google.com adresinde çıkartmanın sözünü vermiş olup, bu belirttiğimiz alanlarda listelemektedir. En çok okunan haberlerde göstermenin sözünü ise kesinlikle vermemektedir. Google News servisinin ilk çıktığı andan itibaren tüm haberleri en çok okunan haberlerde göstermiş olması sebebiyle şimdi herkesin beklentisi en çok okunan haberlerde listelenmek. Fakat Google bu hizmetlerinde önemli bir güncelleme yapmış bulunmakta ve her News kaydı olan siteyi burada listelemeyeceğini bizlere göstermekte.

En Çok Okunan Haberler’de Çıkmak İçin Ne Yapmalı?
Google News en çok okunan haberler sekmesinde neden sitem çıkmıyor gibi bir soru sorduğunuzda bunun somut bir yanıtını almak mümkün değil. Çünkü Google bu konuda belli bir açıklama yapmış durumda değil. Nitekim 3 yıla yakın süredir uygulanan bu durumu Google da site sahipleri de biliyor. Buna rağmen herhangi bir açıklama yapılmıyor. Peki sitenin en çok okunan haberlerde çıkması için ne yapmak gerekir?

Google’ın söz vermemesine rağmen bazı siteleri en çok okunan haberlerde çıkartıyor olması, sizin de orada çıkabileceğiniz anlamını taşıyor. Bunun için yapmanız gereken bazı değişiklikler bulunmaktadır. Fakat bu değişiklikleri Google News başvurusu yapmadan önce yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru yapıp onay aldıktan sonra yaparsanız Google bu değişiklikleri farketmeyebilir. Bu durumda en çok okunan haberler sekmesinde ilk anda çıkmıyorsanız sonradan çıkma şansınız da oldukça azdır.

1- GÜVEN OLUŞTURUN!
Google, güven vermeyen siteleri kesinlikle en çok okunan haberlerde listelemez. Onay alırken de dikkate alınan bir kriterdir fakat en çok okunan haberlerde çıkmak istiyorsanız güven konusunda Google cephesi tarafından hiç bir soru işaretine yer vermemeniz gerekir. Tabiri caizse güven konusunda arşa ulaşmanız gerekir. Arşa ulaşmanız gerekir derken zor şeyler değil, şeffaf olmanız bile Google tarafından güven oluşturacaktır.

2- KİMLİĞİNİZİ BİLDİRİN!
Projenizin kimliği hakkında daha fazla detay verin. Günümüzde genellikle “imtiyaz sahibi” yazılıp geçiliyor. Alışkanlık olmuş durumda. Yeterli mi? Kesinlikle yeterli değil. Nitekim onay almanız için belki yeterli olabilir fakat proje kimliğinizi daha fazla bilgiyle sunmak, Google tarafından +1 olarak değerlendirilecektir.

3- PROJE İSTİKRARI!
Google’ın gözünde 3 aylık site ile 3 yıllık site aynı değildir. İstikrarı eskisinden çok daha fazla önemseyen Google, onay verirken sitenin ne kadar süredir yayın yaptığını da göz ardı etmiyor. Bu durum kesinlikle onayı etkileyen bir durum değildir 3 haftalık site ile de onay almanız mümkündür fakat en çok okunan haberler kısmında genellikle istikrar sahibi olan siteler listelenmektedir. Bu yüzden Google News’e dahil olmak istiyor ve en çok okunanlar alanında listelenmek istiyorsanız aceleci olmamanızı öneririz.

4- KALİTELİ İÇERİK ÜRETİMİ!
Kaliteli içerik ürettiğinizden emin olun. İdeal uzunluğa ulaşmış yazılar, özgünlük, haber niteliği taşıyan içerikler gibi kriterlere önem vermelisiniz. En çok okunan haberler kısmında çıkan her site eminiz ki her site bu belirttiğimiz kriterleri taşıyor diyemeyiz fakat yeni onay almış siteler için bu durum biraz daha hassas olunabilecek detaydır.

5- SIK GÜNCELLEME!
Güncellemeleriniz sık değilse ve nadir şekilde oluyorsa bu durum Google penceresinde pek olumlu karşılanmaz. Sık yapılacak haber girişleri sizi Google tarafından daha farkedilir hale getirecektir. Bu da en çok okunan haberler alanında listelenmenizi tetikleyecek unsurlardan biridir.

6- GÜNCEL HABERLERDEN GERİ KALMAYIN!
Gündemde ilgi gören haberlere sitenizde mutlaka yer verin. Rekabette olduğunuz haber siteleriyle birlikte aynı konularda varlığınızı hissettirin. Bu durum zamanla bir üst madede olduğu gibi Google tarafından farkedilir halinizde daha fazla etki yaratacaktır.

HANGİ DURUMLAR EN ÇOK OKUNAN HABERLERDE ÇIKMANIZA ENGEL DEĞİL!
En çok okunan haberlerde çıkmamak bir çok kişinin çeşitli arayışlara girmesine sebep oluyor. Sorunu ararken acaba şu sebepten dolayı mı site en çok okunan haberlerde çıkmıyor dediğiniz olmuştur. Fakat bu arayışların bazıları zaman bazıları ise maddi kayıp yaşatabilir. Bunlara engel olmak adına bazı durumların en çok okunan haberlerde çıkmanıza engel olmadığını belirtmek isterim.

Bu durumların başında kullanılan yazılımlar gelmekte. Kullandığınız yazılım ya da tema, en çok okunan haberlerde çıkmanıza engel değildir. İster özel haber yazılımı ister wordpress kullanın farketmiyor. Nitekim sık kontrol ediyorsanız her türlü yazılımın orada listelendiğini görmeniz mümkün.

Eğer siz de siteniz için Google News onayı almak istiyorsanız Google News E-kitap veya Google News Kayıt ve Danışmanlık Hizmeti edinebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK