Bir çok kişi tarafından bilinir bir durum vardır ki o da sitenin bir künyeye sahip olması gerektiği. Künye, bir sitenin kimliği olarak düşünülebilir. Kimliksiz bir site ise güven konusunda yetersiz kaldığı için oluşturulması gereken sayfalardan biridir. Bu aşamada künye nasıl oluşturulur diye düşünmek yerine oluşturacağınız künye ile nasıl güven verebilir ve şeffaf olabilirsiniz bunu ilgili sayfaya yansıtmanız doğru olanıdır.

Künye sayfaları genellikle bir birine benzer bir yapıda olmasına rağmen kontrol edilmesi gereken bir alandır. Siteye katkı sağlayan her kişi ya da kurumdan künye sayfasında bahsedebilirsiniz. Fazla bilginin sorun yaratmayacağı künye sayfasında bazı alanların ise eksiksiz olması tavsiye edilir. Bu durumda hangi bilgilere künye de yer vermeliyiz sorusunu kendinize sorabilirsiniz.

KÜNYE NASIL OLUŞTURULUR?

İlk olarak site sahipliği ile bir başlangıç yapabilirsiniz. İmtiyaz sahibi olarak ekleyeceğiniz alana sitenin sahibi ya da kuruluş adını yazabilirsiniz. Devam edeceğiniz satırda yayın yönetmeni, haber müdürü ve benzeri şekilde bir başlık altında sorumlu bir kişinin ismini ekleyebilirsiniz.

Editör Kadrosu Ekleyin!
Künye’de olmazsa olmaz detaylardan biri editör kadrosunun sayfada yer alması. Siteye içerik anlamında katkıda bulunan tüm editörleri tek tek ayrı satırda yazın. Editörlere ulaşmak isteyen ziyaretçilerin de olabileceğini düşünerek onlara ulaşmak için bir e-posta adresi de eklemenizi öneririm. Ayrıca eğer varsa gece vardiyasında çalışan, gece içerik girişi yapan editörler için de gece editörleri başlığı altında isimlerini ekleyin.

Künye’de bir hukuk danışmanı alanı da oluşturabilirsiniz. Buraya varsa hukuk danışmanınızın ismini ya da hukuk bürosunun ismini yazabilirsiniz.

Kullandığınız Yazılıma ve Hosting!
Kullandığınız yazılım bilgilerini de künyeye ekleyin. Yazılımınız WordPress ise WordPress sürümünü ve kullandığınız temanın ismini aynı satır içerisinde yazın. Servis sağlayıcı firmanıza da yine sayfada yer vermeyi unutmayın.

İletişim Bilgilerini Eksiksiz Ekleyin!
Künye’nin olmazsa olmazı size ait olan tüm iletişim bilgilerinin bu alanda doğru şekilde yer alması. Açık adres, telefon numarası, e-posta adresi, varsa fax numaranız gibi tüm bilgilere yer verin. Ayrıca iletişim bilgilerinin hangi kimliğe ait olduğunu da ekleyin. Yani verdiğiniz adreste ne olduğu bir şeffaflık oluşturacaktır. Örneğin tüm iletişim bilgilerinin üstünde “X Yayıncılık veya X Medya ve İletişim” gibi.

Ek olarak sayfa içerisinde siteye katkıda bulunan diğer isimleri de ekleyebilirsiniz. Künye sayfanızı belirtmiş olduğum bilgileri girerek oluşturmanız yeterli olacaktır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK