Başvuruya hazırladığınız ya da hazırlayacağınız sitede neler olmalı neler olmamalı karmaşası içerisinde aklınıza yazar alanı da gelebilir. Yazar alanı news onayı için bir kıstas değildir. Yani olması zorunlu bir alan olarak değerlendirilmemektedir. Eğer ulusal ya da yerel bir haber siteniz varsa köşe yazarları için bir alan oluşturmak sizin tercihinize kalmış. Önerir misiniz derseniz siteniz için ne kadar fazla pozitif değer sunarsanız siteniz o kadar iyi karşılanır. Bu durumda yazar alanı oluşturmak ve sitede köşe yazılarına yer vermek siteniz için olumlu bir görüş oluşturacaktır.

Kendi tercihlerimden de bu yazıda bahsetmek istiyorum. Ulusal veya yerel bir haber sitesi oluşturduğum zaman yazar alanına yer vermeye çalışıyorum. Fakat tek bir alana yoğunlaşmış siteler olduğunda yazar alanı oluşturmuyorum. Örneğin teknolojiye yönelik yayın yapan bir sitede köşe yazarlarına yer vermemekteyim. Bu durum aslında biraz da ne tür yayın yaptığınızla alakalı. Örneğin tek bir alan olsa da eğitim üzerine yayın yapan bir haber sitesi olduğu zaman köşe yazarlarına yer vermek isterim. Neden derseniz köşe yazısı oluşturulabilecek iyi bir alan diyebilirim.

YAZAR ALANI NASIL OLMALI?
HAzır yazar alanı olup olmayacağına değinmişken yazarlar ve köşe yazıları nasıl olmalı onlardan da bahsedelim. Yazarların gerçek kişiler olmasına özen gösterin. Eğer böyle bir imkana sahip değilseniz de bu izlenimi yansıtabilmeniz gereklidir. Nasıl olacak derseniz yazarlar için ekleyeceğiniz profil resimlerini gerçekçi olabilecek şekilde seçebilirsiniz. Yazarlar için iletişim adresleri de eklemeyi unutmayın.

Peki Köşe Yazıları Nasıl Olmalı?
Köşe yazarları kadar köşe yazıları da önemli. Hatta bir çok sitede gördüğüm hatalardan biridir. Köşe yazılarına bir çok kişi doğrudan haber eklemektedir. Haliyle bu durumda o yazı köşe yazısı değeri taşımıyor. Siteye ise olumlu katkı sağlamadığı gibi olumsuz bir intiba bırakmaktadır. Eğer köşe yazıları yayınlanıyorsa bu yazılar eleştirel nitelikte veya bir görüş içeriği olmalıdır. Aksi taktirde bu alan sizin için dezavantaj oluşturacaktır.

3 YORUMLAR

  1. Yazar alanı oluşturduysanız o alanın tatmin edici olması gerekir. Yani sadece bir yazar varsa yazar alanı oluşturmak çok mantıklı olmayacaktır. 3-4 Yazar uygun ve yeterlidir.

  2. Keşke bu yazıyı daha önce okuyabilseydik. İlk başvuruda köşe yazarı yoktu. İkinci başvuruda ise köşe yazarları oluşturduk ama onlara da normal haber girdik. İkisi de hataymış. Aydınlattığınız için teşekkürler. Sayenizde doğruyu bulduk sanırım.

BİR CEVAP BIRAK