Ana sayfa Google News Nedir?

Google News Nedir?

Son yıllarda gerek Türkiye gerek diğer dünya ülkelerinde haberciliğin ön plana çıkmasıyla birlikte google tarafından arama motorunda farklı bir listelemenin sunulmasıyla adını duyurmuştur. Google News (Google Haberler) kayıtlı site, Google arama motorunda “en çok okunan haberler” alanında, “Haberler” sekmesinde ve news.google.com.tr adresinde diğer sitelerden farklı olarak listelenme özelliğine sahiptir. Google news kaydı olmayan bir çok site girdiği içeriklerin ilk sayfada sıra almasını beklerken ve bunun için çeşitli SEO çalışmaları yaparken, Google news kaydı bulunan siteler ise doğrudan ilk sayfada en çok okunan haberler alanında kolayca çıkabilir. Bu durum sayesinde haber siteleri diğer web sitelerinden ayrı tutulmakta ve Google arama motorunda öncelikli yer edinir hale gelmektedir. Haber siteleri için fazlasıyla avantaj içeren bu sisteme haber içeriği üreten her web sitesi ve blog kayıt olabilir.

Google News Siteye Nasıl Katkı Sağlar?
Bir sitenin Google News kayıtlı olması siteye ne gibi katkı sağlayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Google News hakkında az çok bilgi sahibi olanlar, Google News kaydının nasıl büyük bir katkı sağladığını, özellikle haber sitelerinin Google News kayıtsız olarak ilerlemesinin pek mümkün olmadığını bilmektedir. Google, haber siteleri için oluşturduğu “News” tabı ile haber sitelerine ayrıcalık tanımakta ve onlara yapılan her haberden hit gönderme imkanı sağlamaktadır.

Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde herhangi bir bilgi, haber ve konu ile ilgili öğrenmek istediğimiz şeyi “Google” arama motoru üzerinden arayıp bulmayı tercih etmekteyiz. Aranan güncel haber ve bilgiye kolay ulaşmak için ise Google haber sitelerine büyük bir öncelik tanımakta. Tabi eğer Google News kaydınız bulunuyorsa. Eğer sitenizin Google News kaydı yoksa sıradan bir site olarak değerlendirilir ve girdiğiniz haberlerden hit elde edemezsiniz. Bunu bir çok şirket ve özel proje sahibi deneyimleyerek farketmektedir. Fakat Google News kayıtlı site bir çok avantajı bünyesinde barındırır.

Google News’e Dahil Edilmiş Sitenin Avantajları
-Google’da farklı sıralama elde eder
-Google’ın haberler platformunda da listelenir
-En çok okunan haberlerde listeleme imkanı sağlar
-Kolay hit elde eder
-Yükselen hit ile kazançlar doğrudan yükseliş gösterir
-Boşa emek harcamamış olursunuz. Her girilen içerikten hit alma olasılığınız yüksektir.
-Prestij sağlar
-Bilinirliği arttırır
-Site otoritesini arttırır
-Rakiplerinizin daima bir adım önünde olmanızı sağlar
-Gelişimi ve büyümeyi kolaylaştırır
-Reklam alımınızı kolay kılar
-Yerel yayın yapıyorsanız bölgenizde otoriter site olmanızı etkiler

Siz de aktif olarak yayın yaptığınız projelerinizin Google News’e dahil edilmesini istiyorsanız, iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. News Akademi, her yıl 100’den fazla sitenin Google News’e dahil edilmesine katkı sağlamakta olup, bu hizmeti 11 yıldır sunmaktadır.