Google News başvurusu yaparken karşınıza gelen formda site hakkında bir takım bilgiler sorulur ve sizden bu boşlukları doldurmanız istenir. Bu formu doldururken hata yapmak istemeyeceğinizden eminiz. Boşluklara olabildiğince doğru şekilde doldurmak isteseniz de bazı boşluklar kafa kurcalayabilir. Bunlardan biri de Google News Kaynak Adı kısmıdır.

Google News Kaynak Adı Nedir?
Kaynak adı, sitenizin Google News’e dahil edilmesi halinde haberler sekmesinde sitenin görüntüleneceği ismi ifade eder. Başvurunuzun onaylanması halinde kaynak olarak bildirdiğiniz isim sitenizin altında site ismi olarak görünür. Aşağıdaki görselde işaretlenmiş alan, kaynak adı olarak belirtilen yeri ifade etmektedir.

Kafa kurcalayan kısım ise kaynak adı olarak belirtilen yere ne yazılması gerektiği ile ilgilidir. Kaynak adı olarak sitenin ismini direkt olarak yazabilirsiniz. Örneğin sitemizin ismi newsakademi.com diyelim. Bu durumda kaynak adı olarak News Akademi yazabilirsiniz. Bir başka olabilecek şekil ise Newsakademi.com şeklindedir. Tavsiyem ilk örnekteki gibi kullanmanız.

Kaynak Adı Değiştirilir mi?
Diyelim ki Google News kaydı olan bir sitenin Kaynak adında değişiklik yapmak istiyorsunuz. Bu tabiki de mümkündür. partnerdash.google.com adresinden News sekmesine ve oradan ilgili sitenin ayarlarına girdiğiniz zaman “Kaynak Adı” sekmesini görebilirsiniz. Buradan sitenizin google haber aramalarında görünecek ismini dilediğiniz şekilde değiştirmeniz mümkün. Siteniz ile alakasız veya illegal kaynak adları kullanmaktan kaçının. Google, herhangi bir ihlal tespit ettiği taktirde siteniz için yaptırımda bulunabilir. Bu tür durumlara maruz kalmak istemiyorsanız site isminden çok fazla uzaklaşmamanızı öneririm.

BİR CEVAP BIRAK