Mutlaka haber sektörüne yeni girenler veya google haberlerden yeni haberdar olanlar vardır. Nasıl başvuru yapılıp onay alındığı konusunda hiç bir bilginiz yoksa bu sayfada yer alan bilgiler sayesinde sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Tabi öncelikli olarak yapmamız gereken bir uyarı var. Google news onayı alabilmek için sitenizin yetkililer tarafından değerlendirildiğini ve bazı şartları taşıyor olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Yani benim haber sitem var hemen başvuru yapayım onay gelsin diye bir düşünceniz varsa bunu aklınızdan çıkarmanız gerekecek.

GOOGLE NEWS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İlk olarak sitenizi Google Search Console’a eklemeniz gerekir. Bu işlem bir nevi sitenin sahibi olduğunuzu Google’a kanıtlamanız içindir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra partnerdash.google.com bağlantısını adres çubuğuna yazın ve sayfaya gidin. Karşınıza uygulamalarım sekmesi altında kutucuklar gelecektir. “News” yazan seçeneği kullanarak devam edin.

Açılacak yeni sayfada sizin Google Search Console’da sahibi olarak gösterdiğiniz tüm siteler listelenecektir. Sizi ilgilendiren kısım google news başvurusu yapmak istediğiniz satırdır. Aşağıdaki görselde yer aldığı gibi site isminin karşısında “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” başlıklı buton yer almaktadır. Bu butona basın.

Butona bastığınızda aynı ekran üzerinde yeni bir kutucuk açılacaktır. Bu kutucuk sizin news başvurusu yapacağınız site hakkında bazı bilgileri Google yetkililerine ileteceğiniz form olacaktır. Formu eksiksiz ve özenli şekilde doldurunuz. Sizden istenen bilgiler çok fazla olmasa da aşina olmadığınız soruları burada görmeniz mümkün. Bunların başında siteniz için geçerli olan kategoriyi seçin başlıklı alan olacaktır. Sırayla hangi alana ne yazılacağını ya da hangi seçeneğin işaretleneceğine açıklık getirelim.

Haber siteniz hakkında: Bu alana uzun şeyler yazmanıza kesinlikle gerek yoktur. Bir çok kişi aynı hataya düşmekte ve gereksiz zaman kaybı yaşamaktadır. Sadece bir kaç cümle bile yazsanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Nasıl mı? Sitenizin eğitim odaklı bir haber sitesi olduğunu düşünelim. O halde şöyle bir açıklama bile yeterli görülür. Gündemdeki eğitim ve öğretim yaşamına dair gelişmelerin yer aldığı haber sitesidir.

Site bilgileri: Bu alana site URL’si, bulunduğunuz şehir, ülke ve site dilini seçerek devam ediniz. Kaynak adını sitenin ismine göre seçmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin haberhuzur isimli bir sitemiz var. Kaynak adına Haber Huzur veya Haberhuzur yazabilirsiniz. Ya da örneğin site ismi “teknolojim” diyelim. Doğrudan Teknolojim şeklinde kaynak adı belirtebilirsiniz.

Gelelim kafa karıştıran alana. Sitenizdeki içerik için geçerli olan kategorileri seçin şeklinde bir alan mevcut. Bu alan sitenizin ne tür bir yayına sahip olduğunu bildirmeniz içindir. Eğer siteniz bir blog ise blog seçeneğini ya da haber yayını yapılıyorsa basın bülteni seçeneğini seçebilirsiniz. Diyelim ki blog siteniz var veya haber siteniz var. Bu seçeneklerden hiç birini seçmediniz veya seçmeyeceksiniz. Bu durumda başvurum kabul edilir mi diye bir soru aklınıza takılmış olabilir. Bu durum hiç bir problem yaratmamaktadır. Haber siteniz olmasına rağmen basın bülteni işaretlenmek zorunda değildir. Zira siz nasıl yapıyorsunuz diye soracak olursanız başvurularımda genellikle bu bölgeyi boş bırakmaktayım. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken husus, olmadığınız bir kategoriyi seçmek. Örneğin bir haber sitesi için görüş içeriği işaretlemeniz yanlış bir tercih olur.

Google Haberler Bölümlerine İlişkin Bilgiler: Bu kısımda sitenizdeki kategoriler bildirilecektir. İlk satıra site anasayfa URL’si ve karşısına başlıklar seçeneğini seçin. Ardından kategori URL’lerini tek tek boşluklara girin. Karşılarına ise uygun olabilecek kategorileri seçin. Birden fazla kategori eklemek isteyenler +Daha fazla bölüm ekle seçeneğine tıklayarak yeni bir kutucuk açılmasını sağlayabilir. Sitenizdeki tüm kategorileri eklemek zorunda değilsiniz. Sitenin onaylanması halinde sonradan sitenizdeki kategorileri herhangi ikinci bir onay gerektirmeden ekleyebilirsiniz. Bu yüzden az ve öz şekilde kategori eklemeniz daha doğru bir tercih olur.

Tüm alanları doğru şekilde doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basarak başvurunuzu iletin. Başvurunuz kısa sürede Google News yetkilileri tarafından incelenecektir. Eski yıllarda başvuruların incelenmesi bir haftayı bulabilirken günümüzde ise bir günde sonuç gelmektedir. Tabi istisna durumların yaşanabildiğini belirtelim. Sonucun yine partnerdash.google.com üzerinden geldiğini ve herhangi bir mail gelmediğini belirtelim.