Mutlaka haber sektörüne yeni girenler veya google haberlerden yeni haberdar olanlar vardır. Nasıl başvuru yapılıp onay alındığı konusunda hiç bir bilginiz yoksa bu sayfada yer alan bilgiler sayesinde sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Tabi öncelikli olarak yapmamız gereken bir uyarı var. Google news onayı alabilmek için sitenizin yetkililer tarafından değerlendirildiğini ve bazı şartları taşıyor olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Yani benim haber sitem var hemen başvuru yapayım onay gelsin diye bir düşünceniz varsa bunu aklınızdan çıkarmanız gerekecek.

GOOGLE NEWS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İlk olarak sitenizi Google Search Console’a eklemeniz gerekir. Bu işlem bir nevi sitenin sahibi olduğunuzu Google’a kanıtlamanız içindir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra partnerdash.google.com bağlantısını adres çubuğuna yazın ve sayfaya gidin. Karşınıza uygulamalarım sekmesi altında kutucuklar gelecektir. “News” yazan seçeneği kullanarak devam edin.

Açılacak yeni sayfada sizin Google Search Console’da sahibi olarak gösterdiğiniz tüm siteler listelenecektir. Sizi ilgilendiren kısım google news başvurusu yapmak istediğiniz satırdır. Aşağıdaki görselde yer aldığı gibi site isminin karşısında “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” başlıklı buton yer almaktadır. Bu butona basın.

Butona bastığınızda aynı ekran üzerinde yeni bir kutucuk açılacaktır. Bu kutucuk sizin news başvurusu yapacağınız site hakkında bazı bilgileri Google yetkililerine ileteceğiniz form olacaktır. Formu eksiksiz ve özenli şekilde doldurunuz. Sizden istenen bilgiler çok fazla olmasa da aşina olmadığınız soruları burada görmeniz mümkün. Bunların başında siteniz için geçerli olan kategoriyi seçin başlıklı alan olacaktır. Sırayla hangi alana ne yazılacağını ya da hangi seçeneğin işaretleneceğine açıklık getirelim.

Haber siteniz hakkında: Bu alana uzun şeyler yazmanıza kesinlikle gerek yoktur. Bir çok kişi aynı hataya düşmekte ve gereksiz zaman kaybı yaşamaktadır. Sadece bir kaç cümle bile yazsanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Nasıl mı? Sitenizin eğitim odaklı bir haber sitesi olduğunu düşünelim. O halde şöyle bir açıklama bile yeterli görülür. Gündemdeki eğitim ve öğretim yaşamına dair gelişmelerin yer aldığı haber sitesidir.

Site bilgileri: Bu alana site URL’si, bulunduğunuz şehir, ülke ve site dilini seçerek devam ediniz. Kaynak adını sitenin ismine göre seçmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin haberhuzur isimli bir sitemiz var. Kaynak adına Haber Huzur veya Haberhuzur yazabilirsiniz. Ya da örneğin site ismi “teknolojim” diyelim. Doğrudan Teknolojim şeklinde kaynak adı belirtebilirsiniz.

Gelelim kafa karıştıran alana. Sitenizdeki içerik için geçerli olan kategorileri seçin şeklinde bir alan mevcut. Bu alan sitenizin ne tür bir yayına sahip olduğunu bildirmeniz içindir. Eğer siteniz bir blog ise blog seçeneğini ya da haber yayını yapılıyorsa basın bülteni seçeneğini seçebilirsiniz. Diyelim ki blog siteniz var veya haber siteniz var. Bu seçeneklerden hiç birini seçmediniz veya seçmeyeceksiniz. Bu durumda başvurum kabul edilir mi diye bir soru aklınıza takılmış olabilir. Bu durum hiç bir problem yaratmamaktadır. Haber siteniz olmasına rağmen basın bülteni işaretlenmek zorunda değildir. Zira siz nasıl yapıyorsunuz diye soracak olursanız başvurularımda genellikle bu bölgeyi boş bırakmaktayım. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken husus, olmadığınız bir kategoriyi seçmek. Örneğin bir haber sitesi için görüş içeriği işaretlemeniz yanlış bir tercih olur.

Google Haberler Bölümlerine İlişkin Bilgiler: Bu kısımda sitenizdeki kategoriler bildirilecektir. İlk satıra site anasayfa URL’si ve karşısına başlıklar seçeneğini seçin. Ardından kategori URL’lerini tek tek boşluklara girin. Karşılarına ise uygun olabilecek kategorileri seçin. Birden fazla kategori eklemek isteyenler +Daha fazla bölüm ekle seçeneğine tıklayarak yeni bir kutucuk açılmasını sağlayabilir. Sitenizdeki tüm kategorileri eklemek zorunda değilsiniz. Sitenin onaylanması halinde sonradan sitenizdeki kategorileri herhangi ikinci bir onay gerektirmeden ekleyebilirsiniz. Bu yüzden az ve öz şekilde kategori eklemeniz daha doğru bir tercih olur.

Tüm alanları doğru şekilde doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basarak başvurunuzu iletin. Başvurunuz kısa sürede Google News yetkilileri tarafından incelenecektir. Eski yıllarda başvuruların incelenmesi bir haftayı bulabilirken günümüzde ise bir günde sonuç gelmektedir. Tabi istisna durumların yaşanabildiğini belirtelim. Sonucun yine partnerdash.google.com üzerinden geldiğini ve herhangi bir mail gelmediğini belirtelim.

27 YORUMLAR

 1. Başvuruda eklemediğimiz kategorileri onay aldıktan sonra eklemek istediğimizde site yeniden inceleniyor mu acaba?

  • İkinci bir inceleme durumu söz konusu değil. Başvurudan sonra eklemek istediğiniz tüm kategorileri direkt olarak ekleyip listeleyebilirsiniz.

 2. Sektörde isminizi fazlaca duymuştum. Güzel anlatım yapmışsınız teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Sayın Mg, İçeriklerinizin yeterli olmadığı ve olan içeriklerin de özgünlüğü ile ilgili problemler olduğu belirtilmiş. Eğer sitenize ajans haberlerini doğrudan giriyorsanız bu durumu düzeltmeniz gerekir.

 4. Merhaba Biz de geçen gün Google News başvurusu yaptık ve maalesef bize de Özgün içerik hatası verdi. Bizim herhangi bir Ajans kaydımız yok ve hatta içeriklerimiz de tamamen Özgün Bu problem niye çıktı ki acaba

  • Sayın Yusuf Can, ajans aboneliği olmayan sitelerde de özgünlük problemleri olabiliyor. Bu durumda yayımladığınız yazıları gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Yazıların belli kısımları değil, tamamı özgün olmalıdır. Eğer özgünlük şartını yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız gözden kaçan başka şeyler olabilir.

 5. Birisinin açıklamalarını eklediğimizde özgünlük açısından bir sorun oluşabilir mu veya resmi bir evrağın içeriğini girmişsek haber olarak?

  • Bir kişi ya da kurum tarafından yapılan açıklamaların birebir şeklinde eklenmesi de maalesef özgünlüğü bozmakta. Aslında tırnak içerisinde yazıldığında bunun bir alıntı olduğunu belirtmiş oluyorsunuz fakat google bu durumu kabul etmiyor. O sebeple açıklamaları birebir şekilde eklememenizi öneririm. Resmi evraktan kastınız nedir? Eğer haber içeriği oluşturulabiliyorsa resmi evrak bilgi kaynağı olarak kullanılabilir.

  • Eğer yorum atarken girmiş olduğunu web sitesi için onay almaya çalıştıysanız tüm gerekliliklerin yerine getirilmediği görülüyor. Özellikle içerik bazlı problemler çok fazla. Bir çok içeriğin haber değeri yok. Yeterlilik de sağlanmamış. Eksik olan düzenlemeler de mevcut.

 6. (Gizlendi) adresi içinde ben defalarca başvuru yaptım ama kabul etmedi inceleyebilir misiniz sizce sorun nedir?

  • İçeriklere baktığımda özgün olmayan içerikler olduğu görünüyor. Bazı içeriklerin ise uzunluğu yetersiz. Ayrıca siteniz çok fazla reklam içeriyor.

 7. Merhaba,
  Kategori eklemede etiketlerde uygun olmayan ancak en yoğun içeriğinde bu kategori olması durumunda ne seçmemiz gerekli ? Ayrıca yorum gönderici bilgilerindeki siteyi mümkünse inceleme şnasınız var mı ?

  Teşekkürler..

 8. Yalçın bey sorduğunuz soruyu tam olarak anlayamadım. Biraz daha açarsanız yanıtlamak isterim. Sitenizi incelediğimde olumsuz en öne çıkan durum ajans haberlerinin yer alması. Bu durum özgünlüğü bozmakta ve news için olumsuzluk yaratmaktadır. Hal böyle olunca bir çok kriteri yerine getirseniz dahi onay almanız mümkün olmaz.

  • Merhaba,

   Yanıtınız için teşekkürler.
   Kategorileri eklediğimiz alanda kategori linki ve karşısından ilgili etiketi seçiyoruz.
   Örneğin ;
   Kategorimiz “Yaşam” : Yaşam/Hobi

   Peki Kategorimiz “Türkiye” ise ilgili etiket ne olmalı ?

   Ya da İzmir haberleri kategorisi düşünürsek karşılığı ne olmalı ? Güvenlik ve Asayiş düşündüm ama sadece içerik güvenlik ve asayiş değil. diğer etiketini mi seçmek gerekli ya da başlıklar seçilebilir mi ?

   • Sitenize baktığımda Türkiye olarak oluşturduğunuz kategori tüm Türkiye’yi kapsayan haberlerin yer aldığı bir kategori olarak görülüyor. Bu durumda doğrudan gündem / genel haber üzerine bir etiket varsa daha uygun olur. Asayiş ya da güvenlik sadece asayiş ve güvenlik üzerine haberleri kapsar.

 9. Bir hafta önce başvuru yaptım fakat hala eklenme isteği gönderildi yazıyor. Problem mi var? Ne zaman yanıt gelir sizce? İçerik girmeye devam etmelimiyim?

  • Google başvuruyu onaylamak için belirli bir süre vermiyor. Bir günde de onay alabilirsiniz 3 hafta gibi uzun bir sürede de. O sebeple herhangi bir problem olduğunu düşünmeyin. Bu süreçte içerik girmeye devam etmeniz gerekir.

 10. 4 gün önce başvuru yaptım hala eklenme isteği gönderildi diyor ne yapmalıyım? Geçtiğimiz yıl başvurmuştum en son ve cevap 1 gün sonra gelmişti.

  • Coşkun bey, artık yanıtlar daha geç gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda başvurunun ertesi günü hızlı şekilde sonuç alabilirken, günümüzde yanıtların iletilme süresi daha uzun sürede aktarılıyor. Google, bu işin başından bu yana yanıt süresini 1-3 hafta olarak belirtiyordu fakat bu süreyi uygulamıyordu. Artık uygulamaya başladı diyebiliriz. Bununla ilgili geçtiğimiz aylarda bir bilgilendirme de yazmıştım. Dilerseniz blog kısmından okuyabilirsiniz.

 11. Merhaba
  Google haberler bölümüne ilişkin bilgiler başlığı altındaki url ve etiket kısmı en kafamı karıştıran bölüm. Ekonomi ile ilgili hiç bir etiket yok. Ekleyeceğim url’ye uygun bir etiket de yok. Bu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  • Osman bey, ekonomi kategorisi için etiket olarak “İş, Başlıklar ya da Diğer” seçimlerinden birini yapabilirsiniz.

 12. Bu konudaki temel problem özgünlük ve haber değeri taşımak.
  O da zaten başlı başına bir emek ister

BİR CEVAP BIRAK