Bir sitenin aktif olarak Google News kaydı olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Gerek ticari sebepler, gerek aktif sitedeki normal olmayan hit değişiklikleri sebebiyle News kaydından emin olamayabilir ya da şüphe duyabilirsiniz. Bu aşamada yapılması gerekenler site sahiplik durumuna göre değişkenlik gösterir. Eğer site sahibiyseniz Google News kaydı sorgulama panel üzerinden yapılmalıdır. Eğer site sahibi siz değilseniz arama motoru üzerinden sorgulayıp doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

GOOGLE NEWS KAYDI SORGULAMA

Eğer site sahibi sizseniz ve sitenin Google News kaydı sorgulama yaparak aktif olarak sitenin News kaydı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız partnerdash.google.com adresine girin. Karşınıza çıkan seçeneklerden “News” bölümünü seçin ve geçiş yapın. Burada site isminin karşısında “Dahil Edildi” yazıyorsa sitenin News kaydı devam etmektedir. Yani News kaydı bulunmaktadır. Eğer bu bölümde sitenin karşısında “Haberler Dizinine eklenme isteğinde bulunun” şeklinde bir yazı varsa sitenin News kaydı yok demektir. Daha önce “Dahil Edildi” yazıyordu ve şimdi “Haberler Dizinine eklenme isteğinde bulunun” şeklinde bir yazı yer alıyorsa News kaydınızın silindiği anlamı taşımaktadır.

Google News kaydının silinmesi halinde izlenecek yol ise siteyi yeniden hazırlamak ve başvuruya göndermektir. Burada yapılan en büyük hata ise sitenin News kaydının düşmesi yani silinmesinin farkedildiği an yeniden başvuruda bulunmak. Unutmayın ki Google, sitede olumsuzluklar görmesi halinde News kaydını siler. Bunu düzeltmeden doğrudan başvuru yapmak, reddedilmenize sebep olacaktır.

Eğer site sahibi değilseniz ve bir sitenin Google News kaydı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken en kolay şey site:siteismi.com şeklinde Google’da arama yapıp “Haberler” sekmesine geçiş yapmak. Haberler sekmesinde ilgili siteye ait son indexlenme tarihlerine göz atın. Ardından siteye girip sitede son eklenen yazıların tarihlerine ve içeriklere bakın. Eğer Google Haberler’deki son indexler, siteye giriş yapılan son içeriklerle uyuşuyorsa sitenin Google News kaydı aktif olarak devam ediyor diyebiliriz.

Burada dikkat etmeniz gereken konu ise Google’daki son indexin ne kadar zaman önce olduğu. Eğer son index tarihi oldukça eski bir tarihi işaret ediyorsa sitenin News kaydının düşmüş olma ihtimali de bulunmaktadır. Örneğin son index 6 ay önceyse o sitenin News kaydının düşmüş olma olasılığı mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK