Google news başvurusu yapıldıktan sonra veya yapılmasına kısa bir süre kala bir çok kişinin aklındaki soru Google News başvurusu ne zaman sonuçlanır? veya kaç gün sonra yanıt gelir? şeklinde olmaktadır. Başvuru öncesi genellikle sıkı bir çalışma uygulanır. Nihai sonucu alabilmek için ise başvuru sonucu beklenir. Bu sürecin kaç güne tekabül ettiği merak edilir çünkü sıkı çalışmanın meyvesini almak sabırsızlık yaratmaktadır.

GOOGLE KAÇ GÜN SONRA NEWS BAŞVURU SONUCUNU İLETİR?

Bilindiği üzere Google News başvurusu yapıldığı zaman ilgili alanda eklenme isteği gönderildi şeklinde bir ibare yer almaktadır. Google, başvuru sonrasında sonucun 1-3 Hafta aralığında tarafınıza ileteceğini bildirmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ve hatta aylarda bu süre daha kısa tutulmaktaydı. Bir çok kişi başvurudan bir gün sonra bazen de 12 saatte dönüş alabiliyordu. Günümüzde yine bir günde sonuç almak mümkün olsa da Google sık şekilde yaptığı algoritma değişikliklerine News hizmetini de eklemiş olsa gerek 2019 yılı itibarı ile başvuru süreleri daha uzun tutulmakta. Son 3 aydır yapmış olduğumuz google news başvurularının büyük bir çoğunluğu iki haftayı aşan bir süre sonrasında yanıtlandı. Eğer şanslıysanız bu süre sizin için daha kısa sürecektir.

Google Neden Geç Yanıtlamak İstiyor?
Eğer Google yetkilileri arasında yer alsaydım bu süreci çok daha uzun tutardım. Derinlemesine düşündüğümüz zaman Google’ın aslında bizlere çok fazla pozitif bir yaklaşım gösterdiğini söyleyebiliriz. Sebebi ise sektörde çok sayıda hak etmeyen fakat Google News’e dahil edilmiş site görebiliyoruz. Tabi tam tersi hak edip de News başvurusu kabul edilmeyen çok sayıda sitenin olduğunu da belirtmek gerekir. Peki Google neden yanıt süresini uzattı? Veya neden geç yanıt vermeyi tercih ediyor?

Aslında sorunun yanıtı çok basit. Google, güvenilirliği daha yüksek siteler arıyor. Bilindiği üzere günümüzde bir haftalık veya 1 aylık site açıp News’de yer almak isteyen binlerce site mevcut. Bu sitelerin News’e başvurmasında hiç bir sakınca yok fakat Google, sitenin daimi bir yayın yapmasını bizzat görmek istiyor. Sadece News’e girebilmek için açılmış site olup olmadığını daha iyi etüt edebilmek adına süreyi uzun tutuyor. İşe yarıyor mu derseniz aslında fazlasıyla işe yarıyor. Çünkü başvuru süresi öncesinde yapılan çalışma ile birlikte başvuru sonrasında da sitelerin güncellenmesi gerekmekte. Güncellemek ise çok vakit alan bir detaydır. Başvurudan sonra bir çok kişi her yanıt gelmeyen gün biraz daha umudunu kaybediyor ve güncellemeyi daha düşük seviyede tutuyor. Böylelikle Google, sitenin sürdürülür yayınını kontrol etmek adına daha gerçekçi veriler elde ediyor. Ve bir çok site burada elenerek News serüvenine başlamadan veda etmek zorunda kalıyor.

Bu yazıdan çıkarılması gereken önemli bir ders bulunmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra yanıt gelmemesi olumsuz bir durum oluşturmuyor. Aksine sitenin kabul edilme ihtimalini arttıran bir detay olarak düşünülmelidir. Yanıt alamadığınız her günü yeni bir başlangıç olarak kabul edin ve sitenize News’e dahil edilmiş gibi içerik eklemeye devam edin. Her yeni gün daha fazla içerik daha yüksek şans anlamını taşır.

1 YORUM

  1. 12 Gün oldu hala yanıt bekliyorum fakat yanıt gelmedi. Tam ümitsizliğe kapılmış ve içerik eklememeye başlamıştım ki tesadüfen yazınıza ulaştım ve azimle içerik girmeye devam etme kararı aldım. Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK