News başvuru sürecinde uyumluluk çerçevesinde ele alınacak konulardan biri de editör bilgileri ile ilgili detaydır. Google, blog veya basın bülteni farketmeksizin news başvurusu yapılan sitelerde editör bilgilerinin yer almasını istemektedir. Bir çok site bu durumu gözden kaçırıyor. Veya başvurunun belirttiğimiz bu sebepten dolayı olumsuz sonuçlanması halinde iletilen mesajı yanlış algılayabiliyor. Kritik hatanın önüne geçmek ise oldukça basit.

İÇERİK SAYFALARINA EDİTÖR ALANI OLUŞTURUN!
Google, her yazının kim tarafından yazıldığını bilmek istiyor. Bunu kendisi için değil, ziyaretçiler için istemektedir. Ziyaretçilerin ilgili haber ile ilgili görüşlerini belirtebileceği bir iletişim adresi istemekte. Böyle bir alanı oluşturmak ise zor değil. Eğer bu isteği yerine getirmezseniz sitenizin reddedilme ihtimali oldukça kuvvetlidir. Diğer bir çok şartı yerine getirseniz bile. Haliyle bu istek, news başvurusunda önemli bir kriter olarak öne çıkmaktadır.

EDİTÖR ALANINDA HANGİ BİLGİLER YER ALMALI?

Google Hasberler için oluşturduğunuz sitenin her içerik sayfasının sonunda veya başında yazıyı ekleyen kişinin mutlak isim ve soyisim bilgisi yer alsın. Ek olarak editör ile iletişim kurulabilmesi için bir e-posta adresi ekleyin. Bu e-posta adresinin sitenin uzantısı ile olması daha iyi olacaktır. Varsa kişinin sosyal medya hesapları da yine ilgili alana entegre edilebilir. Ve son olarak editör hakkında bir kaç cümlelik kısa bir bilgiye yer verebilirsiniz. Örneğin eğitim durumu veya mesleği ile ilgili ön bilgi yeterli olacaktır.

EDİTÖR BİLGİLERİNİN SADECE KÜNYE’DE YER ALMASI
Bir çok kişinin düştüğü hatadır. Google, ziyaretçileri için her yazının kimin yazdığını görmek istemektedir. Hata ise sadece künye alanında editör bilgilerine yer verilmesi. Bu durumda hangi içeriğin kim tarafından oluşturulmuş olduğu görülmüyor. Künye alanında da yine editör bilgilerine yer verin fakat içerik sayfalarında mutlak editör alanı oluşturmanız gerekmektedir.

EDİTÖR SAYISI KAÇ OLMALI?

Editör alanı oluşturdunuz fakat kaç adet editör olması gerektiği yönünde

Haber yazılımlarında genellikle içerik sayfalarında editör alanı bulunmaktadır. Sık tercih edilen wordpress altyapılı temaların ise bazılarında editör alanı bulunmayabilir. Fakat bu sorunu çok sayıda eklenti ile çözebilirsiniz. Örneğin Simple Author Box eklentisi bu konudaki sorununu kolayca çözebilen basit bir eklentidir.