Google News başvurusuna yanıt gelmedi yada başvuru yapalı 1 ayı geçtiyse bu yazımız sizin için önemli bir yazıdır. Google, News servislerine başvuruda bulunan firma ve kişilere Ekim ayı ilk haftasından itibaren olumlu bir dönüş sağlamadı. Bu sebeple yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde hiç bir site Google News’e dahil edilmedi. News servisinde şimdiye kadar rastlanmamış bir durum olan bu durum hakkında çok sayıda yorum yapılıyor olsa da bir çoğu gerçeklik payı taşımıyor. News Akademi olarak bu süreci değerlendirdik.

Siteler Zaman Aşımına Uğruyor!
Ekim ayı boyunca çok sayıda site için başvuruda bulunduk. Akabinde farkettiğimiz bu durumda hiç bir siteye olumlu bir dönüş sağlanmadığını farkettik. Her sitenin en az 1 ay bekletildiği ve ardından ise sitelerin reddedildiğini gözlemledik. Gelen yanıt içerisinde ise, sitede yerine getirdiğimiz gerekliliklerin, yerine getirilmediğine yönelik, birden fazla problemi bildiren, genel olarak oluşturulmuş bir mesajdı. Yani, herkese gönderilen standart bir mesaj diyebiliriz. Bu mesaj aslında bize sitenin incelenmediğini gösteriyor. Sebebi ise, yerine getirilen kriterlerin getirilmediğinin bildirilmesi.

Bu aşamada Google News başvurusu yapılan siteler için büyük bir handikap söz konusu. Çünkü siteler incelenmiyor, 1 ayı geçen siteler ise zaman aşımına uğrayarak otomatik bir mesaj eşliğinde reddediliyor. Eğer sizin de siteniz 1 aydır incelenmedi ve yanıtlanmadı ise her an panelinizde reddedildi mesajı görebilirsiniz.

Peki Siteler Neden İncelenmiyor?
Bunun için birden fazla tahminimiz var. Yukarıda yazmış olduğumuz metin bunların bir kısmını çürütmüş olsa da. Öncelikli düşüncemiz, Google’ın daha güvenilir siteler aradığı, geçici değil daimi yayın yapan siteleri ayırt etmek için geliştirdiği bir strateji olarak düşünmüştük. Fakat bu durumda bir ay gibi bir süre sonunda otomatik olarak reddedilmesi gibi bir durumla karşılaşılması söz konusu olamazdı. Bu yüzden Google’ın böyle bir strateji izlediği yönünde tezimizi kenara bırakmak zorunda kalıyoruz.

Konu ile ilgili bir diğer tezimiz Google News servislerinde yeni bir düzenleme olması yönündedir. Belki bir temizlik, belki bir kadro yenilemesi veya uygun görülen kriterlerde yeni değişikliklerin getirilmesi yönünde bir çalışma. Kısacası Google News tadilatta diyebiliriz.

Son tezimiz ise servislerde bir problem olması yönünde. Yapılan başvuruların Google’a iletilmemesi veya iletilmesi halinde dahil edilme sürecinde yaşanan bir probleme dayalı aksaklık olabilir.

Nihai olarak böyle bir sürecin bir çok projeyi olumsuz etkileyeceği kesin. Konu hakkında sorunun düzelmemesi halinde yeni başvuru yapmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde siteniz belirtmiş olduğumuz gibi zaman aşımına uğrayarak otomatik bir reddedilme yaşayabilir.

Konuya Dair Güncelleme
Sorun, 20.11.2019 tarihi itibarı ile çözümlenmiş olup, aktif olarak Google News başvurularınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK