Bu yazıyı yazmamın önemli bir sebebi var. Çünkü Google news tarafından algoritma değişikliği söz konusu. Bilindiği üzere google sık şekilde algoritma değişikliği yapmakta. Tabi News gibi servis üzerinde daha önce köklü bir algoritma değişikliği gördüğümüzden bahsetmek mümkün değil. Fakat Google cephesi, News servisini iyileştirmek üzere algoritmada bazı değişiklikler yapmış durumda.

NEWS BAŞVURUSUNUN SONUÇLANMA SÜRESİ ARTTI!
Google, en başından bu yana başvuranların sonucunu en kısa sürede neticelendirmeyi hedefledi. Fakat kısa sürede yanıt vermek bir çok kişinin yüksek memnuniyetini kazanmış olsa da, iyi niyetin suistimal edildiğini geç de olsa anlamış durumda. Nasıl mı?

Günümüzde gerçek haber yayıncılarından daha çok para kazanma amacıyla News kriterini bir araç olarak düşünen çok sayıda kişi belirdi. News kayıtlı sitelerin maddi değeri, kolay reklam alınabilirliği bir çok kişi tarafından fark edildi. Bu sebeple özel projeler oluşturularak kolayca news kaydı alındı. Bazı zaman çok emek sarf etmeden diyebiliriz.

Bunu gerçekleştirirken başvuru anından itibaren neredeyse 24 saat içerisinde Google bir yanıt veriyordu. Bu sürenin kısa tutulması işleri kolaylaştırıyordu. Çünkü news kriterleri için uygun hale getirilen bir site için başvurulduğunda güncellik önemli bir detay. 24 Saat içerisinde yanıtın gelmesi ise, site sahibinin o siteyi çok kısa bir süre güncellemesi yeterlilik sağlıyordu.

Şimdi ise durumun farkında olan Google, bu süreyi bilinçli bir şekilde uzattı. Aslında yıllar önce ortalama olarak verilen süre olan 1-3 hafta aralığı etkin şekilde kullanılmaya başlandı da diyebiliriz.

Google, bu değişikliği gerçekten güncelliği olan siteleri daha iyi ayırt edebilmek için yaptı diyebiliriz. Gerçek yayıncılar asla içeriklerini kesmezken, sadece maddi kazanç elde etmeyi hedefleyen kişiler bu süreçte aksamalar yaşayabiliyor. Bu durum sayesinde Google kolay bir şekilde filtre uygulamış oluyor ve gerçek bir ayrım elde edebiliyor. Ve tabi hak ediş bakımından daha doğru kararların alınmasını sağlıyor.

Eğer bu günlerde başvuru yapmayı planlıyorsanız eskisi gibi 1-2 günde yanıt beklemeyin. Çünkü bu süre artık etkin şekilde 2-3 hafta olarak kullanılmakta. Yani yeni bir Google News başvurusu yaptığınız zaman 3 haftaya kadar süren sancılı bir sürecin sizi bekleyeceğini kabullenmeniz gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK