Google Haberler’e eklenmek için alan adının önemi var mı ya da ne kadar önemli gibi sorular, domain seçiminde kafanızı kurcalayabilir. Alan adı seçiminiz ile yaptığınız yayıncılığın birbiri ile örtüşmesi halinde alan adında haber kelimesinin geçmesine gerek yoktur. Google Haberler’de içerisinde yüzlerce haber kelimesi geçmeyen site görmeniz mümkün. Nitekim böyle bir durum söz konusu olsaydı alan adı seçimi oldukça kısıtlı bir hale gelirdi. Bir çok alan adının dolu olduğunu da göz önünde bulundurursak alacak alan adı bulmakta güçlük çekileceğini de eklemek lazım. Uzun lafın kısası alan adında haber kelimesinin geçmesi hiç bir avantaj yaratmadığı gibi gereksiz bir düşüncedir.

Durum sadece ulusal ya da yerel haber geçerli değil. Teknoloji, eğitim, magazin, sağlık, spor ve benzeri herhangi bir kategoriye yönelik yayın yaptığınız site için de haber kelimesini domain içerisinde geçirmeye gerek yoktur.

Alan Adı Nasıl Olmalı?
Alan adı seçmek, proje başlangıcında fazlaca önemsenir. Fakat siteyi yükselten değer, isminden ziyade içerikleridir. Zira bu düşünceyi benimsemeyen çok sayıda kişi güzel alan adına sahip olmasına rağmen yeterli içerik ile doyuramadığı için alan adından yeteri kadar fayda sağlayamıyor. Alan adını seçerken ulusal ya da yerel bir haber sitesi için gündem, bülten, haber, gazete, bugun, vatan, ajans, vakit ve benzeri çok sayıda kelimeden siteniz için alan adı türetebilirsiniz. Tabi bu türde çok sayıda daha fazla kelimeniz bulmanız mümkün. Ben ilk aklıma gelenleri sizler için sıraladım. Tek kategoriye yönelik açılan siteleriniz için de yine aynı kelimeler geçerli olabilir. Örneğin sporgundem teknoajans egitimvakti gibi.

Alan Adı Uzantısı Önemli mi?
Alan adındaki tercihiniz gibi uzantıdaki tercihiniz de yine onay aşamasında etken olmayacaktır. Bu yüzden popüler olan uzantılar arasında tercihinizi istediğinizden yana yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK